Mit együnk, vagy ne együnk edzések előtt?
Valószínű ez a kérdés már benned is sokszor felmerült.
Alapvetően az edzés előtti étkezésünket az ételek emészthetősége, felszívódási képessége határozza meg. Célja az energia és az optimális hidráció biztosítása. A makrotápanyagok közül a zsírok lebontásához kell a legtöbb idő, ezeket követik a sorban a fehérjék, majd a szénhidrátok. Tehát magas szénhidrát-, közepes fehérje-, és alacsony zsír, valamint rost tartalmú ételt érdemes választanunk edzéseink támogatójaként. Elkerülve így a teltség érzését, de biztosítva a szükséges energiát. Hiszen a szénhidrátok helyreállítják az izom és a máj glikogén raktárakat, ami az éjszakai alvást követően lecsökken, ugyanis az alacsony májglikogén-, és vércukorszint korai fáradást eredményezhet, ami a teljesítmény romlásához is vezethet.
A fehérje bontása fokozza a dehidrációt, mivel az aminosavak bomlástermékeinek kiürülését vízvesztés kíséri.
A zsírok pedig nehezen emészthetőek, így lassítják a fehérjék és szénhidrátok lebontásának idejét.
Mégis milyen szénhidrátot válassz?
A magas glikémiás indexű (GI) szénhidrátok (mint a szőlőcukor, a gyümölcsök) a gyors felszívódás miatt hirtelen emelik a vércukorszintet, ami után gyors zuhanás következik be, pont akkor, amikor az edzésed elkezdődik. Tehát olyan lassan felszívódó szénhidrát kell, ami kitart az edzésed végéig. Sok ilyen lassú felszívódású szénhidrátforrás van pl. a basmati rizs, barna rizs, bulgur, vagy a teljes kiőrlésű termékek, stb. Érdemes ezek glikémiás indexét megnézni és 70 GI alatti értékkel rendelkezőt választani erre az időszakra.
Összegezve! Optimális teljesítmény elérése érdekében fogyasszunk edzések előtt 1-2 órával könnyen emészthető, összetett szénhidrát forrást és fehérje forrást, lehetőleg zsírmentesen vagy alacsony zsírtartalommal.
ÓRAREND
Jelentkezz be most, várunk Téged mihamarabb!
+36-1-789-5396
Force Now!
Cross-Functional Gym